Kaitavimas arba jėgos aitvarų sportas ima mūsų hobių viršūnę. Tai mūsų meilė ir aistra, be kurios jau savo gyvenimo nebeįsivaizduojame. Visas mūsų laisvalaikis ir atostogos visuomet būdavo vienaip ar kitaip susiję su kaitavimu. Net ir vienas kitą mes atradome per kaitavimą! Vienišos merginos, kaitavimo rinka tikrai nebloga! 🙂
Šįkart, kaip supratote, įrašas bus apie kaitavimą per mano (Justinos) prizmę.
Kas yra kaitavimas?
Kaitavimas yra laikomas ekstremalia vandens sporto šaka, kuri apjungia keletą sporto šakų : burlenčių, banglenčių, vandenlenčių, snieglenčių ir parasparnių sportą bei gimnastiką. Trumpai tariant, tai jėgos aitvaro pasikinkymas tam, kad skrostum vandeniu su tam pritaikyta lenta.
Kaip aš, Justina, atradau kaitavimą?
Buvau apie tai girdėjusi iš pažįstamų žmonių, tačiau aplinkinių rate neturėjau nė vieno kaituojančio draugo. Buvau susidariusi įspūdį, kad tai laabai pavojingas sportas, kurį gali įvaldyti tik gerą fizinį pasirengimą turintys žmonės. Slapta pagalvodavau, kad įvaldyti jėgos aitvarus yra labai kieta! 🙂 Po kažkiek laiko, kai jau buvau išbandžius kitas lentas, t.y. snowboardą ir longboardą, už akių užkliuvo facebooke skelbiamas event’as: merginų kaitavimo stovykla Nidoje. Iškart pagalvojau – NORIU! Pamaniau sau: atostogos Nidoje su bendraminčių merginų kompanija, kurios nori mokytis kaituoti, nerealu! Po to pasitvirtinau sau, jog tai buvo vienas geriausių mano sprendimų gyvenime. Per šią stovyklą susipažinau su Agne Šimanskyte, kurią apskritai laikau pagrindine lentų sportų iniciatore Lietuvoje, kuri atvedė tiek daug merginų į jėgos aitvarų, vandenlenčių ir snieglenčių sportus. Stovykloje taip pat susipažinau su merginomis su kuriomis bendraujame iki šiol ir ne šiaip bendraujame, o esam labai geros draugės ir dažnai leidžiame laisvalaikį kartu. Prisidėjus dar kelioms merginoms, po stovyklų, kuriose dalyvavome vėliau, gimė netgi mūsų grupelės pavadinimas – #BOBos (best on boards). Mes netgi turim savo facebooko puslapį! 🙂
Dėkoju Agnei ir kaitavimui, kad mus suvedė, nes iš to gimė nuostabi draugystė. Kadangi artimųjų rate neturėjau draugių ar draugų, kurie mokėjo ar norėjo išmokti kaituoti ar plaukti vandenlentėmis, todėl džiaugiuosi dabar turėdama draugių ratą, kurioms visada galiu pasiūlyti nulėkti kaituoti į pajūrį ar pawake’inti ežere, ir jos visada už!
Ko mane moko kaitavimas?
Kai pradėjau mokytis, kaitavimas man labai padėjo ugdyti valią ir užsispyrimą. Vienoje iš pirmų pamokų per savo skubėjimą padariau klaidą ir kaitas kilstelėjęs mane nuo žemės “paplukdė“ pilvu Nidos paplūdimiu. Nuo to karto atsirado stiprus suvokimas, kad prieš stichiją nepakovosi, tad turėjau mokytis kaip elgtis su aitvaru, kad saugiai draugautume su vėju. Pradžioje teko daug pasitaškyti veidu į vandenį, suvaikščioti nemažai kilometrų mariose su aitvaru, išgerti didelį kiekį vandens ir žinoma ne savo noru, ne tik per burną, bet ir per nosį. 🙂 Tačiau tai mane užgrūdino kaip asmenybę, juk gyvenime taip pat dažnai atsitinka dalykai ne taip kaip mes norime, tenka suklupti, atsikelti, iškelti nosį į viršų ir toliau siekti savo tikslų 🙂
Įdomu tai, kad nors ir kaituoju jau keletą metų, kiekvienąkart išmokstu kažko naujo. Kartais išmokstu kažkokį mažesnį ar didesnį triuką, kartais atrandu naujus saugumo elementus, kaito pasikėlimo ar valdymo technikas, tobulėju plaukiant prie itin silpno, itin stipraus ar itin gūsiuoto vėjo, lygiam vandeny, bangelėse ar didesnėse už mane pačią bangose 🙂 Sąlygos kiekvienąkart gali būti visai kitokios ir tai leidžia man mokytis naujų dalykų, bei gebėti prisitaikyti prie sąlygų.
Kur mokytis kaituoti?
Kuršių marios yra viena geriausių vietų tą daryti Lietuvoje. Pagrindinės priežastys tai, kad negilu ir labai lengva mokytis, kadangi jeigu kažkas atsitinka, visuomet jauti dugną po savo kojomis, kuris yra smėlėtas, be didesnių kliuvinių, taip pat ten dažniausiai pučia tinkama vėjo kryptis ir yra patogus krantas pasikelti aitvarą. Populiariausi spotai yra Svencelėje, Drevernoje ir Kintuose, kur yra įsikūrusių daug kaitavimo mokyklų. Aš visą šią vasarą praleidau Kintų kaitų klube – Kintuose. Kintuose yra ruošiame ne tik kaitavimo mokiniai, tačiau Laurynas, mokyklos guru, yra ir vienintelis žmogus visame pabaltyje, ruošiantis kaitavimo instruktorius. Tad ši mokykla tikrai labai stipri IKO metodikos ir instruktorių paruošimo atžvilgiu. Tai pat, svarbu, jog instruktoriai yra šiaip smagūs žmonės, juk svarbu, kad mokymosi procesas būtų ir smagus!
Nors didžiausias malonumas man yra kaituoti mūsų Baltijos jūroje, ten galingos bangos ir atvira jūra atveria visai kitus pojūčius. Tačiau jūroje patariama plaukti tik patyrusiems kaituotojams. Taip pat galima tuo užsiimti Kauno mariose, Elektrėnų mariose ir kituose didesniuose vandens telkiniuose, tačiau tą gali daryti tik patyrę kaituotojai. Kaituoti žemyninėje dalyje yra sudėtingiau dėl vėjo gūsių, medžių netoliese, ir reikia išmanyti kuri vėjo kryptis yra tinkama tą daryti.
Jeigu pučia rytų vėjas, tuomet galima kaituoti Neringoje: Juodkrantėje, Pervalkoje ir Nidoje. Mano vienas iš pirmųjų kaitavimo kartų buvo Nidoje. Kaituoti šalia Parnidžio kopos besileidžiant saulei yra nenusakomas jausmas.
Užsienyje yra begalė nuostabių spotų, kur dažniausiai šilta ir šviečia saulė. Kiekviena mano kelionė yra planuojama pagal tai, ar ten yra kaitavimo spotas ir ar tuo laikotarpiu bus didelė vėjo tikimybė, bet apie kaitavimo keliones kituose įrašuose!
Kokiu metu galima kaituoti?
Lietuvoje užkietėję kaituotojai, plaukia ištisus metus. Tam naudojama tinkama apranga, apsaugos nuo šalčio ir panašiai. Man asmeniškai turi būti šilta ir malonu, tad mano sezonas gegužės – rugsėjo mėnuo. Taip pat reikia bent 6m/s vėjo tam, kad būtų galima plaukti. Priklausomai nuo vėjo stiprumo reikia pasirinkti ir tinkamą aitvaro dydį. Taip, deja vieno aitvaro neužtenka, norint plaukti dažnai. Apie aitvaro dydžius ir įrangos pasirinkimą, pasidalinsime kituose įrašuose.
Taigi kaitavimas duoda daug adrenalino, tuo pačiu stiprų laisvės, pasitikėjimo savimi, užtikrintumo jausmą, stiprina kūną, prapučia visas mintis ir be to tai yra žiauriai kieta! J Svajoju kasmet pamatyti kuo daugiau merginų vandeny, so come join me!
Žemiau video, kai galėjau sau leisti plaukti darbo dieną, kai spotas yra – visiškai mano žaidimų aikštelė. Visiška laisvė, susiliejimas su gamta ir savimi. 🙂
Vėjuoti linkėjimai,
J&J