Didžiausias iššūkis, norint keliauti ilgesnį laiką – finansai. Mums tai irgi buvo vienas iš didesnių galvosūkių prieš leidžiantis į daugiau nei 7 mėnesių kelionę po Aziją. Faktas vienas, jog santaupų kažkiek reikia. Ir priklausomai nuo santaupų kiekio – dėliotis savo kelionės būdą.

Tai reiškia, jog jeigu turi tų santaupų daugiau – gali labiau atsipalaiduoti ir pavyzdžiui keliaujant Azijoje, kur viskas gana nebrangu, per daug visko neplanuoti. Na o jeigu santaupos labai ribotos – būtina viską planuoti: rinktis neturistines vietas, lengvą susisiekimą, nakvynes ne tokiose populiariose vietose, galimybę gamintis maistą patiems ir t.t. Mūsų atveju žinojome, jog santaupų kelionei tikrai neužteks, tad teko dėliotis mintis kaip tų pinigų užsidirbti 🙂

Nuotolinio darbo privalumas, gali dirbti ir viešbutyje Yailande

Patariame pradėti nuo to, jog būtina įsivardinti sau savo gerąsias savybes, talentus ar įgūdžius, kuriuos turime. Vien šių savybių įsivardinimas ir užrašymas ant popieriaus lapo gali padėti atrasti idėjų kaip savo talentus galima būtų įdarbinti. Gal yra galimybė jau esamame darbe pereiti į nuotolinį darbą? Gal tokią galimybę skiria tik tinkamas pasiruošimas pokalbiui su savo vadovu? Gal turi hobių ar papildomų veiklų, kurias būtų galima įdarbinti? Gal turi pomėgių, kur galėtum daugiau pasimokius paversti tai savo veikla?

Mes šiuos namų darbus pasidarėme ir tiesa pasakius, atradom ne tiek jau daug savo talentų. Ech… 😀 Tiksliau neradome tokių talentų, kurie mums padėtų labai lengvai įsidarbinti nuotoliniu būdu. Abu dirbome vadovaujamose pozicijose, o tokios profesijos reikalauja būti fiziškai darbo vietoje. Tai kokios tos profesijos, kurios nesunkiai gali būti konvertuojamos į nuotolinį darbą?

Social media manager

Socialinių tinklų tokių kaip facebook, instagram, twitter, linkedin, pinterest ir pan. administravimas jau yra atskira profesija. Sakoma, jeigu tavo verslo nėra socialiniuose tinkluose – jo nėra apskritai. Keliaudami susidūrėme su tuo, jog ši profesija labai populiari žiemotojų svetur tarpe (ypač merginų). Be to, tai nėra taip sudėtinga išmokti.

Pagooglinę nesunkiai rasite neblogų kursų nuo kurių galima pradėti (Digital Marketing, Social Media management). Justė taip pat tuo užsiima ir administruoja keleto klientų Facebook, bei Instagram paskyras. Jeigu nori būti geras ekspertas, žinoma kelių internetinių kursų neužteks. Bet nuo to pradėti tikrai įmanoma ir nėra taip sunku, kaip atrodo.

Galbūt pažįsti draugų, kurie turi nedidelius verslus ar vykdo individualią veiklą? Pasiūlyk jiems administruoti jų tinklus už nedidelę kainą, taip sukursi pridėtinę vertę savo draugų verslams ir mokysiesi, tobulėsi šioje srityje. Vėliau turėsi sėkmingų pavyzdžių, kuriuos galėsi pademonstruoti savo potencialiems naujiems klientams.

Nuostabus saulėlydis Vietname, Muine miestelyje

Google Ads/Facebook Ads

Tai gali būti dalis tavo kaip social media manager paslaugų arba kaip visiškai nauja profesija. Verslai, freelanceriai ir visi, kurie kažką parduoda samdo žmones ar agentūras, išmanančias reklamą internete. Populiariausios yra Google Ads ir Facebook Ads ir kiekviena iš jų gali tapti tavo ekspertine sritimi. Kaip ir su kiekviena profesija, šioje vietoje reikia mokytis, gilintis, bandyti ir mokytis iš savo klaidų. Pradmenis galima įgyti online per tokias mokymų platformas kaip Udemy, Google Digital garage (visiškai nemokamas), t.t. O toliau laukia praktika savarankiškai.

Šiuo atveju svarbu turėti su kuo praktikuotis. Tad jei gali skirti tam laisvo laiko, pasisiūlyk kažkam šią paslaugą nemokamai. O gal turi idėją ką nori parduoti internete ir gali mokytis parduodant savo produktą ar paslaugas? Ši ekspertinė sritis yra gana paklausi rinkoje, nes be reklamos internete šiomis dienomis jau nei pro kur… Internete pasiūla yra begalinė, tad verslai privalo rūpintis kaip pasiekti savo galutinį klientą. Tad čia jiems gali padėti tu.

SEO

SEO arba search engine optimisation yra atskiras mokslas apie tai kaip optimizuoti savo svetainę ir joje esantį turinį, kad potencialus klientas ieškantis informacijos internete rastų tavo puslapį jau pirmame google paieškos puslapyje. SEO skillsai dažnai glaudžiai susiję su blogų, straipsnių rašymu. Šiais laikais jau beveik niekas nerašo vien tik tam, kad rašyti..

Blogo įrašuose specialiai yra naudojami tam tikri žodžiai tam tikra tvarka tam, kad Google jūsų blogą ar puslapį išmestų jau pirmame puslapyje žmogui, kuris ieško informacijos pagal jūsų naudojamus raktažodžius. Pradėti užsiimti SEO paslaugomis vėlgi nėra taip sudėtinga, tačiau tapti ekspertu reikės mokytis ir dirbti. Kaip ir su visais kitais techniniais skillsais, čia tau didelė pagalba bus online mokymai kaip pradmenys, o tuomet reiks praktikuotis.

Vertimai

Moki užsienio kalbą? Tuomet turi puikias galimybes įsidarbinti užsienio kalbos vertėju. Justė moka norvegų kalbą ir nors ji neturi jokio išsilavinimo, susijusio su kalba, tai netrukdė pradėti teikti vertimų paslaugas. Pradėk nuo motyvacinio laiško ir CV pasirašymo ir išsiuntinėjimo visoms vertimų agentūroms, kurias rasi internete. Pradžiai lengviau tą daryti su lietuvių agentūromis, nors yra daug platformų kaip Freelancer, Upwork ar Facebook Translation jobs grupės, kur nesunkiai atrasi įvairių darbo pasiūlymų, susijųsių su vertimais.

Justė dirba su lietuvių agentūromis ir per Upwork platformą. Priklausomai nuo kalbos paklausos šioje srityje galima visai neblogai užsidirbti ir veiklą derinti su kelionėmis. Jeigu moki anglų ar rusų kalbas, konkurencija bus didelė, tačiau mokant kažkokią retesnę kalba – seksis lengviau. Mažesnė kalbos pasiūla – mažesni reikalavimai tau ir didesnė tikimybė gauti klientų.

Nuotolinis kalbų mokymas

Jeigu puikiai išmanai anglų kalbą ar kitą užsienio kalbą, gali pradėti mokyti kitus šios kalbos nuotoliniu būdu. Dėl anglų kalbos, kiek teko kalbėti su žmonėmis, kurie tą daro, dažnai yra reikalaujama, jog tai būtų tavo gimtoji kalba arba turėtum kalbos lygį patvirtinančius sertifikatus. Tačiau taip pat esame sutikę žmonių, kurie moko kalbos ir neturėdami to.

Mažesni reikalavimai yra keliami darbui su vaikais (pvz. yra populiarių online platformų per kurias galima mokyti vaikus Kinijoje), tad pasinaudoję google paieška nesunkiai rasite diskusijų šia tema ir įmonių, kurios įdarbina mokytojus. Geriausia susirasti kokią įmonę (online platformą), kuri teikia online kalbos mokymo paslaugas, tuomet nereiks rūpintis kaip susirasti mokinių. Kitas būdas – pradėti dirbti sau, t.y. susikurti klientų ratą pačiam.

Arba dar gi – mokyti kalbos gyvai. Pavyzdžiui Azijoje yra nemažai mokyklų, kurios priima užsieniečius mokyti anglų kalbos mokykloje. Vėlgi – reikės pasinaudoti google, nes kai kurios šalys nori diplomų ar mokytojų, kurių anglų kalba yra gimtoji kalba. Taip pat yra šalių, mokyklų, kurios turi mažesnius reikalavimus (pvz. Laosas, Kambodža ir girdėjome apie kelias mokyklas Vietname).

Justina bendrauja ir žaidžia su vietos vaikais Filipinuose, Liwagao saloje.

VA – Virtualus asistentas

Užsienyje ši profesija dabar labai “ant bangos”. Daugelis verslų ar freelancerių, taupydami savo laiką deleguoja tam tikras užduotis kitam žmogui – Virtualiam asistentui. Virtualių asistentų profesija yra labai neapibrėžta, tad reiktų išsigryninti ką tu galėtum ir norėtum daryti? Nes jie iš esmės gali daryti VISKĄ…

Verslai ieško pagalbos su socialinių tinklų administravimu, grafiniu dizainu, reklamų kūrimu ir administravimu, duomenų suvedimu, el. laiškų atrašymų ar skambučiais, turinio kūrimu, internetinių svetainių ar parduotuvių administravimų bei kūrimu, pardavimais ir dar daug daug visko. Tad čia vėlgi reiktų pagalvoti kokios mano stipriosios pusės, kokią patirtį turiu ar ką norėčiau / galėčiau išmokti.

Pasvarstymui galima pašniukštinėti Upwork plaformoje kokių Virtualių asistentų įmonės ar verslai dažniausiai ieško. Lengviausia pradėti pasidairius po savo pažįstamų ratą, gal galėtum pradėti teikti tam tikras Virtualaus Asistento paslaugas savo draugų verslams?

Blog writing/copywriting

Jeigu esi plunksnos magas ir tau nesunku dėlioti mintis raštu, gali nesunkiai įsidarbinti tekstų rašytojų arba copywriteriu. Nemažai verslų šiais laikais turi ir savo įmonės blogą, kur dalinasi vertingais patarimais savo potencialiems klientams tam tikroje nišoje. Galbūt tu domiesi sveika mityba, sportu, mada, technologijomis ar kita kažkokia specifine sritimi?

Galėtum išnaudoti šį talentą ir rašyti prekių ženklams, kurie verčiasi šioje srityje. Jeigu sunku susirasti pirmuosius užsakymus, visada galima tą pasiūlyti nemokamai, kaip praktiką arba už minimalų mokestį – nustebsi kiek verslų norės tavo paslaugų (paieškok facebook grupės Tekstų rašytojai). Gal jau turi savo blogą ir rašai apie keliones? Pasisiūlyk rašyti lietuviškiems tinklaraščiams! Ieškant naujos veiklos svarbiausia – atkaklumas ir iniciatyva. Megzk kontaktus ir mėgink save parduoti 🙂

Web puslapių kūrimas

Nereikia būti dideliu ITšniku, kad galėtum kurti WordPress tipo puslapius. Taip, prisėdus prie to pirmą kartą nebus viskas rožėm klota, bet bandymų būdu tai yra nesunkiai išmokstama. Justas išmoko kurti wordpress puslapius mūsų poreikiams, o po to pradėjo juos kurti ir kitiems. Šioje srityje taip pat nesunkiai rasi mokymus online (pvz. Udemy), o tuomet reikia praktikuotis, kurti, susidurti su iššūkiais ir mokytis juos sprendžiant. Geriausiai išmokstama per praktiką, tad galima pradėti nuo svetainės sau, draugų verslams ar nedidelėms veikloms nemokamai ar už nedidelį mokestį. Taip kursi savo portfolio, kurį galėsi parodyti kitiems potencialiems klientams. O ir paklausa šioje srityje gana nemaža. Pasiūla taipogi…

Konsultacijos internetu

Galbūt dirbai ar turi patirties kažkokioje srityje, kurioje galėtum būti naudingas kitiems? Galbūt galėtum tapti konsultantu, srityje, kurią išmanai ir dalintis savo žiniomis su kitais? Aplinkoje sutinkame nemažai žmonių, kurie šalia savo pagrindinės veiklos, papildomai teikia mokymų ir konsultacijų paslaugas. Jeigu jau puikiai išmanai savo sritį, kodėl nesuteikus dar daugiau vertės kitiems? Tai gali būti bet kas: teisinės, verslo, HR, IT ar marketingo srities konsultacijos… Užduok sau klausimą: kaip tai, ką tu jau moki, gali būti naudinga kitiems?

Na o laisvu nuo darbo metu galima užsiimti tai kas labiausiai prie širdies, kaitavimu…

Darbas užsienyje

Šalia nuotolinių darbų, visada galima ieškoti darbo toje vietoje, kurioje planuoji apsistoti kelionės metu. Mes prieš išvažiuodami taip ir padarėme. Justas išsilaikė kaitavimo instruktoriaus licenziją ir įsidarbino kaitavimo instruktoriumi Tailande. Šiltuose kraštuose dar populiaru dirbti įvairiais sporto treneriais, jogos mokytojais, banglenčių ar nardymo instruktoriais – tokį darbą susirasti tikrai nėra sudėtinga, įdėjus šiek tiek pastangų į paieškas ir motyvacinio laiško rašymą. Tad galima tam pasiruošti iš anksto – išsilaikyti kursus Lietuvoje ir jau turėti kažkokį konkretų amatą, kurį gali panaudoti svetur. O gal tau patinka grožio sritis? Sutikome merginų, kurios keliauja ir ten kur apsistoja dirba kosmetologėmis, visažistėmis, kirpėjomis ir pan. Ir kaip nekeista tai yra labai paklausu, ypač Azijoje, kur nevisada žinai ką tau deda ant veido ar su kokio ilgio plaukais išeisi iš kirpyklos 😀

Savanorystė

Jeigu nori keliauti, bet darbo ir profesinio kelio paieškos šiuo metu nedera su tavo svajonėmis, visuomet gali ieškoti savanorystės vietų. Populiariausia užsienyje turbūt Workaway platforma, kurioje rasi tūkstančius Host’ų, kurie už pagalbą su jų verslais, ūkiais ar vaikais, siūlo gyvenamąją vietą ir dažnai maistą. Tai yra puikus būdas pagyventi užsienyje, susipažinti su vietine kultūra ir prisidėti prie tau prasmingos pasirinktos veiklos. Tokiu būdu kažkiek savų finansų vis tiek reikės, bet ne tiek, kiek keliauti ir mokėti už nakvynes pačiam.

Be Workaway yra daugybė kitų organizacijų, kurios kviečia savanoriauti ūkiuose, gyvūnų centruose, vaikų organizacijose ar mokyklose. Skirk laiko pasinaudoti google paieška ir išsigryninsi kas tau tinka ir patinka.

Šiuo įrašu norėjome pasidalinti idėjomis gimusiomis kelionės Azijoje metu. Tačiau jos be įdėtų pastangų ir darbo, liks tik idėjomis 🙂 Jeigu jauti, kad kažkas tave užkabino, nepaleisk, įdėk pastangų, paieškok, pakalbink kitus, pasibandyk save online mokymuose. Juk tą gali daryti būdamas Lietuvoje ir dirbdamas savo įprastą darbą.

Mūsų patarimas jeigu norisi kažko naujo – teks daryti kažką naujo 😉

Saulėti linkėjimai,

J&J